Adwokat a radca prawny


Zawody powiązane z sądownictwem i znawstwem prawa cieszą się dużą popularnością i sławą niezmiennie od wielu lat. Medycyna i prawo są kierunkami, na jakie chce aplikować większość studentów, kierujących się swoimi ambicjami i planami. Prawo jest jednak szerokim pojęciem i dzieli się na wiele konkretniejszych działów. Zarówno Adwokat Poznań, jak i radca prawny są zawodami, mającymi na celu pomoc prawną dla ludzie nie mających wykształcenia prawniczego. Czym jednak się różnią?
Zawód adwokata reguluje ustawa o adwokaturze. Praca adwokata polega, najprościej mówiąc, na świadczeniu pomocy prawnej, która obejmuje: udzielanie porad prawnych, opracowywanie opinii i projektów aktów prawnych, występowanie przed sądami lub urzędami.
Radca prawny także działa w oparciu o ustawę (ustawa o radcach prawnych), a jego działanie również opiera się na świadczeniu prawnej pomocy. W odróżnieniu od adwokata, nie może podejmować się pełnomocnictwa w sprawach karnych i karnoskarbowych. Ich pomoc ogranicza się więc do udzielania porad, sporządzania opinii prawnych i opracowywania projektów aktów prawnych – tak jak w przypadku adwokata.
Dodatkową różnicą między adwokatem a radcą są warunki zatrudnienia. Z adwokatem możemy zawrzeć tylko umowę cywilnoprawną. Natomiast z radcą prawnym – także umowę o pracę. Polecane: Obsługa Prawna Firm Poznań.